تجارت ایران و چین

تجارت ایران و چین
تجارت ایران و چین در سال 1937 به طور رسمی روابط اقتصادی برقرار کردند که با بوجود امدن اشکال مدرن دولت در سال‌های 1949 و 1979 مجدداً تأیید شد. روابط دیپلماتیک و تجاری دوجانبه از آن زمان تاکنون ثابت مانده است که عمدتاً بر اساس منابع طبیعی فراوان ایران و تقاضای چین برای نفت بنا شده است. دو کشور در طیف گسترده ای از پروژه ها در بخش های مختلف از جمله انرژی، فناوری، دفاع و زیرساخت همکاری کرده اند.
تجارت ایران و چین
ایران شریک اقتصادی و تجاری مهمی برای چین در خاورمیانه است. تجارت چین با ایران به جاده ابریشم باستانی در قرن اول قبل از میلاد باز می گردد. در سال‌های اخیر، دو کشور تماس‌های منظمی در سطح بالا داشته‌اند و همکاری‌های اقتصادی و تجاری دوجانبه به طور مداوم تعمیق یافته است. ایران همچنین یک بازار سرمایه گذاری خارجی و قرارداد پروژه مهم برای چین علاوه بر منبع کلیدی واردات انرژی این کشور است.

ایران و چین در سال‌های اخیر علی‌رغم تحریم‌های جامعه بین‌المللی علیه ایران، روابط دیپلماتیک و اقتصادی و تجارت دوجانبه را تقویت کرده‌اند. در سال 2016، شی جین پینگ اولین رهبر جهان بود که پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک در سال 2015، که بیشتر به عنوان توافق هسته‌ای ایران شناخته می‌شود، به ایران سفر کرد. از زمانی که دولت ترامپ از این طرح خارج شد و تحریم‌ها را در سال 2018 بازگرداند، چین بارها  از آمریکا خواسته است به میز مذاکره بازگردد پیشنهاد ایفای نقش میانجی در گفتگوها را داده است.
و تحریم ها از زمان بازگرداندن آنها در سال 2018 به تجارت دوجانبه بین چین و ایران لطمه وارد کرده است. با این حال، فعالیت های اخیر بین دو کشور حاکی از عزم راسخ برای پیشبرد تجارت و سرمایه گذاری علیرغم محدودیت ها است. تا به امروز، چین بزرگترین شریک تجاری ایران و منبع اصلی سرمایه گذاری است. بر اساس گزارش وزارت بازرگانی چین (MOFCOM) در سال 2019، شرکت‌های چینی 3.41 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم به این کشور وارد کردند و قراردادهایی به ارزش مجموع 3.11 میلیارد دلار امضا کردند.
چین همچنان بزرگترین خریدار نفت خام ایران است که یکی از بزرگترین صادرات ایران است. به نظر می رسد این روند در سال 2021 با افزایش واردات نفت خام چین با وجود تحریم های ایالات متحده ، دوباره سرعت خود را افزایش داده است.
به طور قابل توجهی، چین و ایران در مارس 2021 به توافقنامه همکاری استراتژیک 25 ساله دست یافتند. به عنوان بخشی از این توافق، چین قرار است 400 میلیارد دلار در پروژه های زیرساختی در ایران سرمایه گذاری کند و موقعیت ایران را به عنوان یک حلقه مهم در امتداد "جاده ابریشم جدید" تثبیت کند. ابتکار کمربند و جاده چین (BRI) و هموار کردن مسیر جدیدی برای تجارت و همکاری دوجانبه. هر دو طرف در مورد تعهدات مشخصی که در این توافق به آنها اشاره شده است، که هدف آن احتمالاً در درجه اول ایجاد یک محیط تسهیل کننده برای تجارت و تجارت چین و ایران است، کم اهمیت بوده اند.
جریان تجاری بین چین و ایران
در دو دهه گذشته، چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران ظاهر شده است و حجم کل تجارت بین دو کشور بالغ بر 20 میلیارد دلار در سال است.
بر اساس آمار گمرک چین، تجارت دوجانبه چین و ایران در سال 2019 بالغ بر 23.02 میلیارد دلار بوده است. این در حال حاضر کاهش شدید 34.5 درصدی نسبت به سال 2018 به دلیل تحریم های ایالات متحده بود.
چین به عنوان یک تامین کننده بزرگ صنعتی به ایران، عمدتاً ماشین آلات الکتریکی، تجهیزات پخش، قطعات خودرو، مواد شیمیایی آلی و تایرهای لاستیکی را به ایران صادر می کند. در سال 2019، چین کالاهایی به ارزش 9.59 میلیارد دلار به ایران صادر کرد که نسبت به سال گذشته 31.6 درصد کاهش داشت.
سهم ایران در تجارت بین المللی چین بسیار کمتر است و 0.5 درصد از کل تجارت خارجی چین را تشکیل می دهد. در سال 2019، ایران 13.43 میلیارد دلار کالا به چین صادر کرد که نسبت به سال گذشته 36.4 درصد کاهش داشت. عمده‌ترین محصولاتی که ایران به چین صادر می‌کند نفت خام، پلیمرهای اتیلن و سنگ آهن است.
اگرچه خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ایران در ماه مه 2018 و اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه تهران به واردات نفت خام چین از ایران ضربه زد، اما چین همچنان بزرگترین خریدار نفت خام ایران است.
به نوبه خود، ایران هفتمین منبع بزرگ واردات نفت چین است. در طول سال 2019، چین 7.155 میلیارد دلار نفت خام از ایران وارد کرده است که حدود 6.3 درصد از واردات نفت خام چین را تشکیل می دهد.

ادمین
4 دقیقه
دسته‌بندی‌ها
برچسب‌ها

برای نظر دهی لطفا وارد حساب کاربری شوید!....


Erfan 9 ماه پیش

بسیار عالی و مفید