اتاق بازرگانی

به گفته مسعود پلمه، دبیرکل انجمن کشتیرانی ایران، بزرگترین اپراتور بندر هند، بنادر و منطقه ویژه اقتصادی آدانی، ممنوعیت و محدودیتی را که اخیراً برای صادرات و واردات محموله های کانتینری از ایران اعمال کرده بود، لغو کرده است.

پلمه در نامه ای به مظفر علیخانی، معاون امور استانی و سازمانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و تجارت ایران اعلام کرد که با همکاری بخش خصوصی ایرانی فعال در هند و همچنین سفارت ایران در دهلی نو، به گزارش ایلنا، شرکت بنادر آدانی و SEZ با رفع محدودیت‌های ناوگان و محموله‌های ایرانی موافقت کرده است.

در این نامه آمده است، از این پس ناوگان حامل پرچم ایران و محموله های بارگیری شده در بنادر ایران می توانند در پایانه های این شرکت پهلو بگیرند.

پولمه از ICCIMA خواسته است تا تمامی مشاغل بخش خصوصی را از ترتیبات جدید برای از سرگیری فعالیت تجاری خود از طریق بندر هند مطلع کند.

این تصمیم چند هفته پس از آن اتخاذ شد که مقامات هندی نزدیک به سه تن هروئین منشأ گرفته از افغانستان را به ارزش تقریبی 200 میلیارد روپیه (2.65 میلیارد دلار) از دو کانتینر در بندر موندرا در غرب گجرات که توسط بنادر آدانی اداره می شود، کشف و ضبط کردند.

تهران نارضایتی خود را به دهلی نو منتقل کرد و ممنوعیت محموله های خود را "اقدامی غیرحرفه ای و نامتعادل" خواند. به گزارش ایندین اکسپرس، این خبر روز چهارشنبه توسط پلیس ایران و افسران کنترل مواد مخدر به همتایان هندی خود ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هیئت مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و کانادا در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گرد هم آمدند تا راه‌های احیای روابط تجاری دو کشور را بررسی کنند.

در این دیدار حاضران سه پیشنهاد برای ازسرگیری روابط تجاری دو طرف ارائه کردند که شامل ایجاد اتاق فکری متشکل از اعضای هیئت مدیره اتاق مشترک ایران و کانادا، معرفی مشاور از اتاق مشترک به دولت کانادا می‌شود. و در نهایت اعزام هیئتی از ایران برای بازدید از کانادا.

علا میرمحمدصادقی، رئیس اتاق مشترک ایران و کانادا نیز در این نشست گفت: اتاق ایران و کانادا یکی از قدیمی ترین اتاق های ایران است که سیاست تجاری ایران را در این کشور توسعه داده و دنبال کرده است.

به گفته این مقام مسئول، اتاق هیئت‌های تجاری متعددی از ایران به کانادا اعزام شده و متقابلاً میزبان هیئت‌هایی از کانادا بوده است.

میرمحمدصادقی با ابراز تأسف گفت: متأسفانه طی سال گذشته با رکود فضای سیاسی بین دولت‌های ایران و کانادا، فعالیت‌های تجاری نیز کاهش یافته است.

کانادا در مقایسه با سایر کشورها یک مزیت فوق العاده برای ایران دارد و آن حضور بسیاری از ایرانیان با فرصت های تجاری خوب در کانادا است. مایلیم وزارت امور خارجه سیاست خود را در این زمینه اعلام کند تا اتاق ایران و کانادا بتواند اهداف تجاری خود را در چارچوب این سیاست دنبال کند.

وی با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا بیش از 500 عضو دارد، گفت: متأسفانه با توجه به وضعیت ایران و کانادا در سال گذشته، تنها حدود 100 نفر از اعضا و صاحبان مشاغل مقیم ایران توانسته اند به تجارت بپردازند. انتظار داریم وزارت امور خارجه اقدامات لازم را انجام دهد تا اتاق مشترک بتواند مانند سال های گذشته از ظرفیت ایرانیان در کانادا استفاده کند.

در ادامه این نشست، محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل ICCIMA با بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران و کانادا سالانه پذیرای دو یا سه هیئت تجاری کانادایی بوده و نمایشگاه‌ها و سمینارهای مهمی را در این کشور برگزار می‌کند، گفت:

وی گفت: متاسفانه به دلایل سیاسی در حال حاضر اگرچه این روابط تجاری به طور کامل قطع نشده است، اما از طریق کشورهای ثالث انجام می شود که منجر به افزایش هزینه ها می شود.

دسته‌بندی‌ها
برچسب‌ها