اخبار تجارت ایران

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران (ایریکا) از ثبت تراز تجاری غیرنفتی ماهانه 650 میلیون دلاری در هفتمین مهرماه (23 شهریور تا 22 مهر) خبر داد.
روح الله لطیفی تجارت غیرنفتی ماهانه را 19 میلیون و 554 هزار تن به ارزش 9 میلیارد و 886 میلیون دلار اعلام کرد.
وی گفت: صادرات غیرنفتی 15 میلیون و 187 هزار تن به ارزش 5 میلیارد و 268 میلیون دلار بوده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته از نظر ارزشی هشت درصد و از نظر وزنی پنج درصد رشد داشته است.
وی افزود: عراق با واردات 5 میلیون و 852 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش یک میلیارد و 643 میلیون دلار، اولین مقصد صادراتی ایران در هفتمین ماه بوده و پس از آن چین، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان در رتبه های بعدی قرار دارند.
این مقام مسئول واردات غیرنفتی ماهانه را ۴ میلیون و ۳۶۷ هزار تن به ارزش ۴ میلیارد و ۶۱۸ میلیون دلار اعلام کرد که از نظر ارزشی ۴۸ درصد و از نظر وزنی ۶۴ درصد رشد سالانه داشته است.
وی ادامه داد: امارات متحده عربی با صادرات 949 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 291 میلیون دلار اولین منبع واردات به ایران بوده و پس از آن چین، ترکیه، سوئیس و آلمان قرار دارند.
این در حالی است که همانطور که پیش از این رئیس جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود، ارزش تجارت غیرنفتی ایران در هفت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 43 درصد افزایش یافته است.
مهدی میراشرفی گفت: ایران در مدت مذکور بالغ بر 98 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 54.8 میلیارد دلار با سایر کشورها مبادله کرده است.
به گفته رئیس ایریکا، حجم مبادلات تجاری در دوره مذکور نیز نسبت به رقم سال مالی قبل 16.5 درصد رشد داشته است.
این مقام مسئول، صادرات غیرنفتی هفت ماهه را 75.2 میلیون تن به ارزش 27.1 میلیارد دلار اعلام کرد که از نظر ارزشی 47 درصد و از نظر وزنی 15 درصد رشد داشته است.
میراشرفی گاز طبیعی، متانول، پلی اتیلن، فرآورده های آهن نیمه تمام، پروپان مایع، شمش آهن، میله های آهن، اوره، مس و قیر را عمده ترین محصولات صادراتی در بازه زمانی مذکور عنوان کرد.
وی گفت: مقاصد عمده صادرات کالاهای غیرنفتی ایران چین با حدود 16.9 میلیون تن به ارزش 7.7 میلیارد دلار، عراق با 19.7 میلیون تن به ارزش 5.5 میلیارد دلار، ترکیه با 11 میلیون تن به ارزش 7.4 میلیارد دلار، امارات متحده عربی با 6.6 میلیارد دلار بوده است. میلیون تن به ارزش 2.6 میلیارد دلار و افغانستان با 2.8 میلیون تن به ارزش 1.1 میلیارد دلار.
وی ادامه داد: ایران در هفت ماهه امسال 23.5 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 27.7 میلیارد دلار وارد کرده است که نسبت به سال گذشته 38 درصد رشد ارزشی و 21 درصد افزایش وزن داشته است.
میراشرفی کالاهای اساسی، ماشین آلات، نهاده های خوراک دام و مواد اولیه واحدهای تولیدی را عمده ترین کالاهای وارداتی عنوان کرد.
امارات متحده عربی با 6.9 میلیون تن کالا به ارزش 8.6 میلیارد دلار بزرگترین صادرکننده به ایران در این مدت بوده است و پس از آن چین با 1.9 میلیون تن کالا به ارزش 6.1 میلیارد دلار، ترکیه با 2.5 میلیون تن کالا به ارزش 2.9 میلیارد دلار و آلمان با 512 هزار نفر در رتبه های بعدی قرار دارند. این مقام اعلام کرد که به ارزش یک میلیارد دلار است.
به گفته رئیس جمهوری اسلامی ایران، از کل کالاهای غیرنفتی وارداتی به کشور در هفت ماهه امسال، 16.6 میلیون تن به ارزش 11 میلیارد دلار کالاهای اساسی بوده است.
میراشرفی ارزش تجارت غیرنفتی ایران در سال گذشته را 73 میلیارد دلار اعلام کرد.
وی وزن تجارت غیرنفتی را 146.4 میلیون تن عنوان کرد و گفت: این رقم نشان دهنده کاهش سالانه 25 میلیون تنی است که نتیجه تحریم ها و همه گیری ویروس کرونا است.
وی افزود: صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته 112 میلیون تن به ارزش 34.5 میلیارد دلار و واردات 34.4 میلیون تن به ارزش 38.5 میلیارد دلار بوده است.
در بین مقاصد صادراتی غیرنفتی کشور، چین با واردات 8.9 میلیارد دلار، عراق با واردات 7.3 میلیارد دلار رتبه دوم، امارات متحده عربی با واردات 4.6 میلیارد دلار رتبه سوم، ترکیه با واردات 2.5 میلیارد دلار رتبه چهارم، ترکیه با واردات 2.5 میلیارد دلار رتبه اول را کسب کردند. میراشرفی با اعلام رتبه پنجم و افغانستان با واردات 2.2 میلیارد دلاری، بنزین، گاز طبیعی، پلی اتیلن، پروپان و پسته را از عمده‌ترین محصولات صادراتی ایران در سال گذشته عنوان کرد.
وی همچنین مهمترین منابع واردات غیرنفتی ایران در این مدت را ، چین با 9.7 میلیارد دلار صادرات به جمهوری اسلامی، امارات با 9.6 میلیارد دلار، ترکیه با 4.3 میلیارد دلار، هند با 2.1 میلیارد دلار و آلمان با 1.8 میلیارد دلار عنوان کرد. میلیارد دلار به ترتیب ذرت، تلفن همراه، برنج، کنجاله روغنی و دانه های روغنی، گندم و روغن خام را به عنوان عمده اقلام وارداتی ذکر کرد.

دسته‌بندی‌ها
برچسب‌ها